Doğum Asfiksisi Nedir?

Doğum asfiksisi nedir; doğum sırasında meydana gelen bir sorun sebebi ile bebeğin ani bir biçimde oksijensiz kalması olarak tanımlanabilmektedir. Bu noktada doktor ve ekibin uzmanlığı ile bebeğin kısa sürede sağlığına kavuşturulması mümkündür. Fakat bu aşamada kesinlikle olabildiğince hızlı harekete geçilmesi gerekir. Kaybedilen her bir dakikanın bebeğin sağlığı için hayati bir öneme sahip olduğunu da belirtmek gerekir.

Doğum Asfiksisi Neden Meydana Gelir?

Doğum asfiksisi nedir; doğum sırasında bebeğin ani bir biçimde oksijensiz kalması manasına gelmektedir. Bu sorun ile alakalı bilinmesi gereken hususlar;

  • Doğum sırasında meydana gelen bir sorun sebebi ile kordonun bebeğin boğaz kısmına dolanması ile beraber birden bebeğin oksijensiz kalması bu duruma en sık neden olan aksaklıklardandır.
  • Doğum sırasında bebeğin plasentadan erken ayrılması sebebi ile bebekte besin ve oksijen yetersizliğinin meydana gelmesi de asfiksiye neden olabilmektedir.
  • Annede meydana gelen düşük tansiyon sorunu da bebeğe gerekli olan oksijenin aktarılmasının önüne geçebilmektedir.

Bu detaylara dikkat edildiği zaman ne derece hassas bir dönem olduğu, anne ve bebenin sağlığı için kesinlikle düzenli kontrollere önem verilmesi gerektiği fark edilmektedir.

Bebek Sağlığını Yeniden Kazanabilir Mi?

Olabildiğince erken müdahale edilmesi durumunda çocuklarda bir kalıcı hasar meydana gelmeyecektir. Bebeğin oksijensiz kaldığı süre arttıkça bu aşamada risk de artış gösterecektir. Bebeğin sağlığının koruma altına alınması için tüm bu kıstasların göz önünde bulundurulması ve düzenli kontrollerin asla ihmal edilmemesi gerekiri. Anne bebek sağlığı ile alakalı tüm değer kontrollerinin aylık-haftalık düzlemde incelenmesi istenir.

Düzenli Kontrollerin Önemi

Doğum asfiksisi nedir; düzenli kontrollerde bebeğin doğum öncesi konumu da dahil olmak üzere birçok konu başlığı ile alakalı bilgi sahibi olmanız mümkün kılınmaktadır. Herhangi bir sorun fark edildiği anda daha öncesinde müdahale edilmesi sağlanmaktadır. Bebeğin gelişim çizelgesine uygun olup olmadığı da dahil olmak üzere birçok noktada farklı bilgilendirmeler yapılmaktadır. Annenin sağlığının hangi doğum türüne daha elverişli olduğuna da doktorun yönlendirmesi ile karar verilecektir. Bu şekilde doğumda kadının bedensel yapısından kaynaklanacak olan sorunların ortadan kaldırılması sağlanır.

Hakkında yazar

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir