Gebelikte 1. Hafta

Heyecanlı anne adayları genellikte hafta hafta gebelik takibini çok merak ederler. Evet anne adayları bilmeniz gerekir ki gebeliğinizin ilk üç haftasında teknik olarak gebe olmadığınızı bilmelisiniz. Yaşayacağınız beraberlik ile yaklaşık 250 milyon spermden sadece bir tanesi vajinanızı geçecek. Ardından rahme girerek fallop tüpüne ulaşarak yumurtaya girmeye çabalayacaktır. Eğer bu işlemi becerirse yumurta döllenecek. Spermlerden bir tanesinin yumurta zarını delmeyi başarabilecek olması aslında çok mucizevi bir olay. Zigot adını verdiğimiz döllenmiş yumurta tam 16 özdeş hücreye bölünür. Ardından rahme yerleşerek gelişme sürecini başlatır. Gebelikte 1.hafta böylelikle başlar.

Gebeliğinizin 1. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Yaklaşık 0.15 mm olan yumurta adet döngüsünün ilk gününden başlayarak olgunlaşır. Bu süreçte yumurta folikül dediğimiz içi sıvı dolu olan kesecik içerisindedir. Zamanla 18 20 mm olan folikül çatlar ve içerisindeki yumurta hücresini salar. Bu çatlamayla birlikte sarı cisim dediğimiz corpus luteum oluşarak progesteron hormonu salgılamaya başlar. Progesteron hormonunun amacı rahmin iç tabakasını gebeliğe hazırlamaktadır. Gebelikte 1. Haftanın sonunda yaklaşırken gebelik hormonları yavaş yavaş ilk adımlarını atarlar.  Yaklaşık olarak gebeliğin yerleşmesi 4. Haftaya denk gelir. Bu nedenle tam olarak ne olup bittiği doktorunuz tarafından 4. Haftadan itibaren gözlemlenir.

blank

Gebelikte 1. Hafta Sağlık & Beslenme

Bir bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz mutlaka öncesinde folik asit kullanmaya başlamalısınız. Ayrıca kalsiyum, demir de protein gibi hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için vitamin ve mineralleri almalısınız.  Gebeliğin ilk üç ayı mutlaka folik asit alınması gerekmektedir. Çünkü folik asit nörol tüp kusurunun embriyoda daha oluşmadan %70 engeller. Beyin dokusundan başlayarak omuriliği de kapsayan yapıya nöral tüp denmektedir. Nörol tüp defekti en sık karşılaşılan sorunlar arasındadır. Bu sorunla karşılaşılmaması için bir an önce folik asit kullanımına başlanmalıdır.

Gebelikte 1. Hafta da eğer daha önce spor yapmamış biriyseniz ağır sporlardan kaçınmalısınız. Bu haftaların düşük riski taşıdığını unutmamalısınız.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Gebelikte 38. Hafta

  Bebeğin artık seni görmek için sabırsızlanıyor. Bebeğinin acelesine göre 2 ya da 4 hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir