Gebelikte 13. Hafta

İşte Gebelikte 13. hafta vücudunuza ve bebeğinize ne olur , bu da yaklaşık dördüncü ayın başlangıcına karşılık gelir . İlk ultrason hamileliğin on üçüncü haftasında tarafından tavsiye edilmektedir. Bu muayenenin amacı embriyo sayısını tespit etmek (yani gebeliğin ikiz olup olmadığını belirlemek), tam gebelik süresini belirlemek, rahim ve yumurtalıkların uyumunu kontrol etmek, embriyonun boyutunu ve düzenliliğini kontrol etmek onun içinde kalp atışı

Dişte Çürük Hamilelik sırasında, yeni hormonal yapı nedeniyle, tükürük daha asidik hale gelir: bu çürük riskini artırır . Tekrarlanan kusma ve bulantı atakları da bu riski artırabilir, emaye erozyonu ile diş demineralizasyonuna neden olabilir. Bu nedenle eski “her çocuk daha az diş” diyor. Genel olarak, hamilelik ağız sağlığı açısından kritik bir dönemdir : çürüklere ek olarak , diş etlerinin iltihabı ve periodontal hastalık da ortaya çıkabilir . Gelecekteki anneye rahatsızlık (veya ağrı) getirmenin yanı sıra, fetüsün sağlığı için olumsuz sonuçlara yol açabilecek tüm durumlar.

blank

Tavsiye Dişleriniz ve diş etlerinizle ilgili sorun riskinden kaçınmak için yapılacak ilk şey, öncelikle her öğünden sonra ve tatlı bir yiyecek aldıktan sonra dişlerinizi fırçalamaktan oluşan uygun ağız hijyenini takip etmektir. Ek olarak, son diş hekimi muayenesinden bu yana altı aydan fazla zaman geçtiyse , diş temizliği yaptırılır

Gebelikte 13. Haftada Diyete dikkat 

Önceki haftalarda da vurguladığımız gibi, hamilelikte muhtemelen Akdeniz doğasında sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak çok önemlidir. Ve kilo alımı ile abartmadan.
Örnek olarak, hamileliğin üç trimesterinde verilebilecek kaloriler hakkında küçük bir diyagram var (Ama unutmayın: hiçbir durumda, bu veriler doktorun tavsiyesinin yerini tutamaz).
– Düşük kilolu gebe kalırsanız, her gün ilk trimesterde 1900 ila 2100 kcal, ikinci trimesterde 2070 ila 2370 kcal ve üçüncü trimesterde 2300 ila 2600 almalısınız.
– Hamile kalırsannormal ağırlıkta , her gün ilk çeyrekte 1870 ila 2070 kcal, ikinci çeyrekte 2070 ila 2250 kcal ve üçüncü çeyrekte 2200 ila 2500 olduğunu varsaymalısınız.
– Fazla kilo alırsanız, her gün ilk trimesterde 1850 ile 2150 kcal, ikinci trimesterde 1900 ile 2200 kcal ve üçüncü trimesterde 1950 ile 2250 arasında almalısınız.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Gebelikte 38. Hafta

  Bebeğin artık seni görmek için sabırsızlanıyor. Bebeğinin acelesine göre 2 ya da 4 hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir