Gebelikte 14. Hafta

Gebelikte 14. Haftada Tamamen hamileliğin dördüncü ayında ve ikinci üç aylık dönemde sizsiniz. Bebek ışık hızında büyür ve yakında ilk hareketlerini hissedersiniz. İlk günlerin büyük yorgunluğu azalmaya başlar, bulantı ortadan kayboldu, meme uçları daha sert ve daha koyu. Sindirim bozuklukları ve mide ekşimesi çekebilirsiniz: bu problemlerden kaçınmak, hafifçe yemek, asidik yiyeceklerden kaçınmak ve günde en az iki litre su içmek gerekiyor. Temel olarak amniyotik sıvı üretilmelidir.
Kilo vermek amacıyla bir diyete gitme zamanı değil, ancak daha sağlıklı ve daha zengin yiyecekleri vitamin ve genel besin alımı açısından alarak diyetinizi değiştirme zamanıdır. Gebelikte 14. Haftada Ayrıca vajinal sekresyonların üretiminin arttığını da görebilirsiniz. Çocuğu enfeksiyonlardan koruyan normal bir mekanizmadır. Dikkat edin kasılmaları, bir uyarı ve kontrol altında tutulmalıdır. Bir yandan uterusun dokularındaki değişiklikten kaynaklanan kasılmaları hissetmek normaldir, diğer yandan asla düzenli olmamalı ve yoğunluğu artmamalıdır. İlk birkaç ayda bile, adet kramplarına benzer şekilde kilo ve alt karın hissi yaşayabilirsiniz. Kalsiyum iyonlarının konsantrasyonunu arttıran oksitosinin uyarılması nedeniyle uterusun kasılmalarından kaynaklanırlar. Bu artış, kas liflerinin kısalmasına neden olan olaya neden olan aktin ve miyozini aktive eder.

blank

Birkaç gün içinde fetus çok değişir: zaten çok şey yapabilir, ancak şimdi küçük yumruğunu kucaklayabilir, dudaklarını hareket ettirebilir, tükürüğü yutabilir. Yüz giderek daha fazla tanımlanıyor. Yanaklar ve burnun tabanı görünür, gözler birbirine yaklaşır. Bu haftadan itibaren lanugo , bebeğin vücudunun çoğunda büyüyen ve bebek için koruyucu bir işlevi olan ince bir saç ortaya çıkıyor. Tiroid bezi olgunlaşmış ve üretim hormonlar başlarsa. Erkeklerde prostat görülür ve kadınlarda yumurtalıklar pelvik boşluğa iner.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Gebelikte 38. Hafta

  Bebeğin artık seni görmek için sabırsızlanıyor. Bebeğinin acelesine göre 2 ya da 4 hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir