Gebelikte 16. hafta

Harika bir zaman: kendinizi daha iyi hissediyorsunuz, henüz fazla kilo almadınız ve hamilelik bozuklukları ortadan kalkmış gibi görünüyor. Bu andan itibaren çocuğun ilk hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz.  Gebelikte 16. Haftada fetus büyük ilerleme kaydetti: yaklaşık 10 santimetre ölçüyor ve yaklaşık 70 gram ağırlığında. Kulakların küçük boşlukları oluşmaya başlar, parmak izleri ve özellikleri giderek daha insandır. Kasları sık sık büyüyor ve hareket ediyor.  Bu aşamada omurga, bacak ve kolların kemikleri, ayaklar, bağırsakları açıkça görmek mümkündür. Son olarak, nukal kıvrım, beyincik ve midenin bir değerlendirmesini yapmak zaten mümkündür.

Hamilelikte 16. haftanın ana semptomlarından biri , bebeğin genellikle 16-20. Haftalar arasında anne tarafından hissedilen ilk hareketleridir (primiparalar onları biraz sonra tanıyacaktır). Şaşkınlık çok güçlü, sadece bağırsakta sadece “havaya” bağlı hareketler olduğu şüphesi. Aslında, fetüsün ilk hareketi o kadar hassas ve geçicidir ki genellikle bebeğe ait olduğu şüphesini bırakır. Hissetmeye çalışmak için sırt üstü yat ve ellerini karnına koy. Rahim yüksekliği büyümeye devam eder ve ayrıca bazı küçük kasılmalar hissedebilirsiniz: panik yapmayın, sadece yavaş yavaş doğum için hazırlanan rahimdir. Ancak kasılmalar kalıcı hale gelirse, jinekoloğu arayın. Bağırsak biraz halsiz olabilir ve kabızlık sık olabilir. Daha fazla lif ye. Yüzdeki bazı lekeler görünmeye başlayabilir : bunlar hamilelik maskesindeki lekelerdir. Yüksek koruyucu faktörlü bir kremle kendinizi güneşten koruyun ve cildi her zaman nemlendirir.

Çatlaklara karşı, ilk aylardan itibaren günlük olarak bir nemlendirici veya badem yağı veya kuşburnu veya buğday tohumu kullanın ve özellikle son aylarda kilo kontrol altında tutmak, bu çirkin çizgilerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur. Bu günlerde doktor hemoglobin seviyelerini izlemek ve demir eksikliği anemisini önlemek için bir kan testi önerebilir . Aslında, bu Gebelikte 16. Hafta  gevşeme haftası, ziyaret ve rahatsızlık yok. Kısa bir yolculuk yapma fırsatını yakalayabilirsiniz . Hamileliğin sekizinci ayından itibaren artık uçakla seyahat edemeyeceğinizi ve genel olarak hareketlerin karın ve yorgunluk nedeniyle yorulmaya başlayacağını unutmayın.

 

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Eğer bazı şeylerden şüpheleniyor ve hamile olduğunuzu düşünüyor fakat hala bir netlik kazanmamışsa, sizler hamililek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir