Gebelikte 19. Hafta

Bebeğin yaklaşık 200-300 gram arasında olacak. İnanması güç bir şekilde doğumuna kadar kilosu hemen hemen 15 kat artacak, inanılabilir gibi değil fakat bu bir gerçek. Bebek artık istem dışı ya da isteyerek artık elini ayağını başını oynatabilir. Bebeğin vücudu ve yüzü artık Hamileliğin 19. Haftasında kendini korumaya geçti. Bebek artık fazlasıyla kilo almaya başlayacağı için koruma altına alan bu beyaz sıvı onu çatlaklardan koruyarak güzel bir cildi olmasını sağlayacak. Dünyaya geldiğinde sarılı olduğu beyaz şey onu bu çatlaklardan koruyan madde olan vernix caseosa olacaktır. Eğer bebeğiniz erkenden dünyaya gelirse bu maddeyi görmeniz daha kolay olacaktır. Bebek istem dışı hareketler yapacaktır ve bu hareketleri de eğer dikkatli bir şekilde beklerseniz ya da bebeğinizi dinlerseniz hissedebilme ihtimaliniz oldukça yüksek. Bebekler hem dünyamızda hem de anne karnında oldukça hareketli olacaktır. Bebeğinizi ultrasonda ters bir şekilde görebilirsiniz ve bu durumdan da oldukça endişe edebilir, korkabilirsiniz. Hamileliğin 19. Haftasında bu durumla karşılaşma ihtimaliniz her ne kadar çok düşük olsa da bunu bir ihtimal yaşayabilme ihtimaliniz var. Bu durumdan en azından bu haftalar için korkmanıza gerek yok. Bebeğiniz artık kendi başında anne rahminde hareket ettiği için o anlık ultrason görüntüsünde o şekilde görülebilir.

Eğer sürekli başınız dönüyorsa ya da tansiyonunuz düşüyorsa bu hem bebekten kaynaklıdır hem de sizin hareketlerinizden kaynaklanıyor olabilir. Eğer sürekli başınız dönüyorsa doktorunuza baş vurabilirsiniz.

  • Çok ani hareketler yani hızlıca eğilip kalkma hareketlerinden tamamen vazgeçmeniz gerekmektedir. Yavaşça yani alıştıra alıştıra kalkmanız sizin yararınıza olacaktır.
  • Kan şekeriniz duruma göre hızlıca inip çıkabilir. Bunun nedeni ise, çok dengesiz ya da yanlış yiyecekler ile beslenmenizden kaynaklanıyor olabilir. Dengeli ve düzenli bir şekilde porsiyonlarınız küçük ama yeme aralıklarınızın da yakın olmasına önem göstermelisiniz. Unutmayın bebeğiniz sizinle beraber beslenmektedir. Öğün atlamamanız da sizin için çok doğru bir seçim olacaktır.
  • Eğer kanınız düşükse bu da size yorgunluk, halsizlik gibi geri dönüşler sağlayabilir. Bu durumları yaşamamak için doktorunuz ile düzenli bir şekilde takip etmeniz gerekebilir. Baş dönmesinin de başlıca sebeplerinden biri budur.

 

 

 

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Gebelikte 38. Hafta

  Bebeğin artık seni görmek için sabırsızlanıyor. Bebeğinin acelesine göre 2 ya da 4 hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir