Gebelikte 25. Hafta

 

Bebeğin artık büyüyüp kocaman olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. Artık bebeğinin damarları kan ile dolmaya başladı. Ve hatta bebeğin gelişim olarak geriden gelmiyorsa ciğerleri de yavaş yavaş açılmaya başladı ve nefes alma derslerine anne karnında başlayacak. Nefes almak istediği için bebeğinin burun delikleri de yavaş yavaş açılacak. Çünkü bebeğin artık sana çok yakın. Dünyaya ait bir şeyler öğrenmesi gerek. Belki de şanslıysan bebeğinin ses telleri de yavaş yavaş açılmaya başladığından dolayı da hıçkırmaya Hamileliğin 25. Haftasında başlayabilir. Eğer şanslı biriysen onun minik hıçkırıklarını sen bile hissedebilirsin. Bebeğin artık büyüme yolunda emin adımlarla ilerlediği için kuvvetleniyor ve anne karnında da yavaş yavaş antrenmanlarına başlıyor. Bu haftalarda genellikle çok sık olmasa da yumruk ve tekme yiyebilirsin. Bunlar biraz sert olup anneye ağrı yapabilir. Bu durumdan kurtulmak için oturuyorken ya da yatıyorken pozisyon değiştirip bebeğin dikkatini dağıtman senin yararına olacaktır.

Yavaş yavaş hamileliğin son evrelerine gelirken de dikkatli ve düzenli bir şekilde beslenmen senin ve bebeğinin oldukça yararınadır. Bundan dolayı bebeğinin de gelişme evresindeyken kesinlikle kalsiyum ve proteini eksik etmemelisin. Gerekli vitaminleri ve takviyeleri aldığından eminsen bu durumda korkmaya gerek olacağını düşünmüyorum fakat belirli aralıklarda vitamin ölçümü yaptırman sağlık açısından da iyi olacaktır.

Cildin sürekli kaşınıyor olabilir. Bu Hamileliğin 25. Haftasında olağan bir durumdur. Vücudunda herhangi bir iz olmadığı halde kaşınabilirsin. Bu çok normaldir fakat vücudunu tahriş etmekten uzak durmalısın aksi taktirde vücudunda izler kalabilir. Bundan dolayı dikkat etmeniz gerekmektedir. Doktorunuz ile görüştüğünüzde ve bu durumdan bahsettiğinizde size birkaç adet ferahlatıcı kremler gibi destekleyici şeyler verebilir. Unutmayın ki doktorlar sizin iyileşmeniz için çalışmaktadır. Bunların vermiş olduğu vitamin takviyeleri ya da herhangi önemli bir şeyi almamak oldukça yanlıştır. Hele ki bu dönemde bunları almamak ya da önemsememek oldukça yanlış bir davranıştır. Bu hem size hem de bebeğinize oldukça yanlış bir şekilde etkileyecektir. Bundan dolayı da bu tutumdan uzaklaşmak gerekmektedir.

 

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Gebelikte 38. Hafta

  Bebeğin artık seni görmek için sabırsızlanıyor. Bebeğinin acelesine göre 2 ya da 4 hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir