Gebelikte 3. Hafta

Hamilelikte 3. hafta, bebeğin henüz rahimde yeni yeni var olduğu haftadır. Hamileliğin 3. haftasında bebek rahmine yerleşir ve hamileliğiniz başlar. Bu hafta sperm uterusa ulaşır. Spermin bir yumurta ile kombinasyonu hamilelik oluşturmanıza izin verir. Bu ilk üç hafta boyunca yapılır, bu nedenle üçüncü hafta önemlidir.

Gebeliğin 3. haftasında yüzlerce hücreden oluşan fetus bölünerek gelişmeye devam eder. Bu hücre topuna blastosit denir. Rahim duvarına yapışan bir blastosit ile plasentaya dönüşen kısım hCG salgılanmasını emer (hamilelik hormonu) ve yumurtanın bir süre durmasını sağlar. Ek olarak, progesteron ve östrojen hormonunun salgılanması meydana gelir. Bu, uterus duvarının sarkmasını ve önler.

HCG hormonu hamilelik testini pozitif yapar. Amniyotik kese haline gelen blastosit adı verilen bir amniyotik sıvı, hücre topu çevresinde birikmeye başlar. Fetusu çevreleyecek ve koruyacak olan bu sıvı, hamileliğin sonuna kadar görevlerini yerine getirecektir.

Bu hafta hamilelik sırasında hissedebileceğiniz hiçbir belirti yok. Şu anda, sperm ve yumurta döllemek için birleşir. Vücudunuzdaki sperm yolculuğu yaklaşık 10 saattir. Bu hafta, anne progesteron dediğimiz hormon seviyesinde bir artış görebilir. Sadece vücutta herhangi bir şikayet veya semptom olmadığından, normal yaşamınıza devam edeceksiniz.

blank

Kendinize ve çocuğunuza iyi baktığınızdan emin olun. Gebe kalmanın en önemli haftalarından gebelikte 3. haftada doktorunuza danışarak yeterli protein, vitamin, kalsiyum ve demir almaktan çekinmeyin.

Diyetinizde süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller bulunduğundan emin olun.

Ayrıca, hamileliğin ilk haftasından alkol, sigara ve uyuşturucu içmekten kaçının. Erken aşamalarda beslenmenin bebeğin gelişimi için önemli olduğunu unutmayın.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Gebelikte 38. Hafta

  Bebeğin artık seni görmek için sabırsızlanıyor. Bebeğinin acelesine göre 2 ya da 4 hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir