Gebelikte 8. Hafta

 

Gebelikte 8. Haftaya giren anne adayları gebeliğinin 2. Ayını tamamlamış olmaktadır. Erken hamilelik belirtileri gün geçtikçe azalmaya başlayacak ve bebeğiniz de bu süreç içerisinde hızlı bir şekilde gelişmeye devam edecektir. Bu hafta içerisinde genellikle bebeğin beyin gelişimi ön plana çıkmaktadır. Böylelikle bebeğiniz uzuvlarını hareket ettirebilmeye başlayacağını söyleyebiliriz. Gebelikte 8. Haftaya girmesinin ardından boyu hızla uzayarak 15 ila 17 mm arasında olacaktır.

Ayrıca 8 haftalık olan bebeğin kalbi her geçen gün güçlenmektedir. Her ne kadar cildi oluşmaya başlasa da saydam bir yapıya sahip olabilmektedir. Aynı zamanda yüzü daha belirgin olacaktır. El ve parmakları oluşmasına rağmen tam olarak birbirinden ayrışmamaktadır.

blank

Gebelikte 8. Hafta Anne Üzerindeki Değişimler

Gebelikte 8. Haftaya giren anne adayları üzerinde hamilelik hormonları sebebiyle cildinizde sivilce, ciltte kuruluk ve kaşıntı gibi bazı değişimler görülebilmektedir. Ayrıca 8. Haftaya gelinmesinin yanı sıra regl döneminizin olacağı tarihlerin yaklaşmasıyla regl sancıları gibi kramplar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı anneler de 8. Haftalarda kanama ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda muhakkak vakit kaybetmeden uzman hekime durumunuzu bildirmeniz gerekmektedir.

Baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk hissi, aşırı uyku, sık idrar yapma, meme bölgesine meydana gelen şişkinlik gibi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bunların en önemli sebepleri arasında vücudunuzda kan hacminin artış göstermesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu süreç içerisinde belinizin kalınlaşmaya başladığını hissedebilirsiniz.

 

 

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Gebelikte 38. Hafta

  Bebeğin artık seni görmek için sabırsızlanıyor. Bebeğinin acelesine göre 2 ya da 4 hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir